0.00
0.00
0.00
Muharrem Bayraktar

GÖZLEM

Muharrem Bayraktar


7 Temmuz 2010
font boyutu küçülsün büyüsün

ZAVALLI KADİR MISIROĞLU!


 

 

 

 

 

Kadir Mısıroğlu hemşehrimdir. İkimiz de Trabzon’luyuz. Daha ötesi aynı ilçenin(Akçaabat’ın) çocuklarıyız. Daha da ötesi köylerimiz neredeyse karşı karşıyadır. El sallasak onun köyünün ağaçlarının rüzgârı elimize değer nerdeyse.

Aynı bölgenin, aynı toprakların, aynı rüzgârın iki “ayrı düşünceli”  vatandaşı olarak Kadir Mısıroğlu’ndan utanç duyuyorum.

 Mısıroğlu tarihçidir ama tarih bilimi açısından “talihsiz” bir tarihçidir. Varlığını “devletin temellerine, Atatürk’e, askere” hakaret etme üzerine bina etmiş bir tarihçidir.

 Konuşurken bir tarihçiye yakışan vakar ve üslup yerine sağa sol saldıran bir sokak kabadayısı edasıyla hareket etmeyi tercih ediyor. Kendi tercihi. Bizi üslubu yerine bilgisi ilgilendiriyor.

Ama o da yok!

Önceki akşam bir Tv kanalında tesadüfen bir programına rastladım. Aman Allahım! Bir insan Atatürk’e, Türk devletine, orduya bu kadar mı hasım olur? Bu kadar mı kin kusar? İzlerken tüylerim diken oldu. Yok karakolunu koruyamayan bir ordu devleti mi korurmuş, yok yanlışlıkla kendi köylüsünü öldüren askere asker mi denirmiş…Onun bütün hezeyanına bu sütundan cevap verecek değilim. Ama bir bölümüne cevap verme ihtiyacı hissediyorum.

Diyor ki Mısıroğlu:

“Siz Osmanlıyı işgalcilerin mi yıktığını zannediyorsunuz? Hayııır! Osmanlıyı yıkan Mustafa Kemal’dir. Mustafa Kemal,16 Mart 1920’de çıkarttığı bir kanunla “Osmanlı İmparatorluğu ebediyen münkarizdir ” kararını alarak Osmanlıyı yıkmıştır.” (TV NET, 4 Temmuz 2010)  

Mısıroğlu’nu izleyenler onun “Osmanlıyı işgalci İngilizler yıkmadı, Mustafa Kemal yıktı” diye nasıl aşk ve vecd ile “işgalcileri” adeta övüp, Mustafa Kemal’i yerden yere vurması karşısında çok her halde çok şaşırmışlardır.

Kadir Mısıroğlu, Atatürk’e öylesi bir kin ve düşmanlık içinde ki, Osmanlının sonunu getiren olaylara ve işgal sürecine hiç değinmeden “Vurun Kemal’e!” mantığıyla işgalcileri bile adeta aklayan bir mantık sergiliyor. Bu mantıktan aslında şu sonuç da çıkıyor:

“İşgalci itilaf güçleri  Osmanlıyı yıkmak gibi bir düşünce içinde değillerdi. Onlar Osmanlının devamından yana idiler. Ama Mustafa Kemal geldi Osmanlıyı yıktı!”

Önce Kadir Mısıroğlu’nın saptırdığı gerçekleri kısaca anlatalım:

 1. Saltanatın lağvı ve padişahlığın kaldırılması Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 1 Kasım 1922’de kabul ettiği “Osmanlı İmparatorluğu’nun münkariz olduğuna dair” 308 nolu kararname ile gerçekleşmiştir. Yani karar TBMM’ye aittir! Mustafa Kemal’e değil!
 2. Kadir Mısıroğlu’nun verdiği 16 Mart 1920 tarihi gerçek dışıdır. O tarihte böyle bir karar alınmamıştır! Osmanlıyı münkariz kılan kararname 1 Kasım 1922’de çıkarılmış, kararname ilga hükmünü geriye yürüterek “İstanbul’daki şekli hükümetin 16 Mart 1920’de tarihe intikal ettiğini” bildirmiştir. Mısıroğlu’nun tarih bilgileri henüz lise düzeyini aşmadığı için bu kararnamenin ne zaman çıktığına dair kitapları karıştırma gereği bile duymamıştır.
 3. Kararname metnindeki “münkariz” kelimesi çok manidar bir kelimedir. Münkariz” kelimesi “çökmüş, tükenmiş, batmış” anlamına gelir. Neden 16 Mart 1920? Çünkü o tarih İstanbul’un işgale uğradığı tarihtir! Artık Osmanlının payitahtı ecnebi postalı altındadır. Başkent fiilen teslim olmuştur. Yani fiilen “münkarizdir!”

TBMM, İstanbul’un işgal tarihinden iki yıl sonra “İstanbul’daki şekli hükümetin” işgalle birlikte sona erdiğini bütün dünyaya anlamlı bir şekilde bildirmiştir.

 1. İtilaf devletleri Lozan’da yapılacak konferansa hem İstanbul hükümetini hem Ankara hükümetini davet etmiştir. Yani işgalciler tam bir fitne peşindedir ve milli mücadeleyi veren Ankara hükümeti ile “kendi ellerindeki” Osmanlı hükümetini hem birbirine düşürme hem de “kendi avuçlarındaki İstanbul yönetimine istedikleri gibi anlaşma imzalatarak” Türkiye’yi bir Avrupa sömürgesi haline getirmek istemekteydiler.

Mustafa Kemal, Osmanlı’yı tarihe gömen kararı meclisten geçirtirken   “Osmanlıya olan düşmanlığından” değil, bir Osmanlı paşası olarak köle bir devlet yerine bağımsız Türk  devleti kurma hesabı ile hareket etmişti.

Doğru olanı da yaptı.

Ama bugün hala 1920’lerin işgal yıllarını özleyen, “keşke işgal devam etseydi ama Osmanlı da devam etseydi” diye dövünen Kadir Mısıroğlu ve benzerleri vazifelerini icra etmeye devem ediyorlar.

Kadir Mısıroğlu, Atatürk’e hakaretler yağdırırken, Mustafa Kemal’in baş düşmanı olan Rıza Nur’u ise aynı tv programında “kahraman bir vatansever” olarak tanımlamaktadır.

 Rıza Nur ise İngilizlere “biz sizin jandarmanız oluruz” diyecek kadar İngiliz yanlısı, milli mücadele karşıtı, Osmanlıya karşı Arnavutluk isyanını destekleyen, eroinman, kadın olmak isteyen, karısının kendisini sürekli aldattığı paranoyak bir kişiliktir.

Kadir Mısıroğlu’nun kahramanları işte böyle kişiler!

Dolayısıyla onlar bu toprakların gerçek kahramanlarını anlayamazlar.

 

 

 Yorum ekleYorum ekle
Yorumlar (37)
 • yilmaz / 30 Aralık 2012 20:50

  kadir misirlioglu almanyada ne yaptı

  Kadir Misirlioglunun Almanyada ikamet ettigi zamanlarda Iscilerden para topladığı konusunu litfen gündeme getirin. Bu paralara iade edildi mi? Ne oldu sucuk fabrikası?
 • aynur bakışlı / 5 Aralık 2012 14:16

  bence

  kadir mısıroğlunun tarihçi değil de hukukçu olduğunu ve yazarlık yaptığını biliyoruz. O yüzden objektif olmalıdır veya bilimselliğe yakışmıyor falan denilmez.ayrıca hür bir insanın yorum yapmaya hakkı vardır.kaldı ki osmanlıya ait kötü yorumları da işitiyoruz.
 • hakan / 29 Ekim 2012 10:39

  cehalet hainlik

  kadir isimli şahsiyet Mustafa Kemal in babasıyla uğraşıp kendisini insani duyguların dışına çıkartacağına kendi soyunu sopunuda araştırırsa belki kendine çeki düzen verir , bu güzel vatanda böyle cahillerin tarihçi diyerek ortalıkta dolaşmasına şaşırılmamalı,çünkü bu ülkede hainler hiç bitmez ALLAH ÜLKEMİZİ MİLLETİMİZİ BU ŞAHSİYETLERDEN KORURSUN AKIL FİKİR VERSİN İSLAH ETSİN
 • AtakanCan / 25 Ekim 2012 01:16

  Bunu kadir misirogluna iletin

  ismet masondur ! siz yanlis kisiyi sucluyorsunuz !
  Atatürk kac gün yönetdi türkiyeyi hic kontrol etdinizmi ? bizden destek bekliyorsaniz DOGRU OLANI YAPIN ! ben TALAT PASANIN TORUNUYUM ! türkiyeye girememe sebebi ismetdir ! tüm osmanli torunlarida bunu biliyordur .
  Araplar fransizlarla ingilizlerle Siyonist Theodor Herzele hizmet etdiler , Osmanliyi Halifelerle imamlarla kandirdilar !
  Osmanli Sultani ATATÜRKÜ yurt dislarina gönderiyordu , ATATÜRK cebindeki parayla yurt disina cikabilicek degildi , ATATÜRK oguz boyundan yörük türkmenidir !
  ATATÜRKÜ kim zehirletdirdi bunuda diyim , ATATÜRKÜN bir videosu var ABD elcisiyle beraber yanyana . Vatikan , ABD elcisine görev verir , ABD elciside ismete görev verir . ismet , mim kemal, celal bayar ortakca onu zehirlerler . nicin zehirlerler ! MASONLAR elde edemedigini öldürürler TURGUT ÖZALI öldürdükleri gibi .

  ATATÜRKE karsi iftira atiyorsunuz ! birde Müslüman oldugunuzu diyorsunuz ! yediginiz Lokmalar Kursaginizdan geciyormu ?

  Araplar Fransizlarla birlestiklerinde , sav.Hz.Muhammedin mezarini yikin dediklerinde ,
  ATATÜRK Araplara Fransizlara bunu der Peygamberimin Mezarina dokunacak olursaniz sizi Ordumla yok ederim der !
  Lenin Rusyadaki Türklere eziyet etdiginde , ATATÜRK lenini ziyaret eder derki , biliyorum güclü ordun var ama benim KORKUM YOK ! bir seslensem 18 milyon Asker arkamda olur der.

  ATATÜRK gökten indigi sanilmasin o kitaplarin diyor bir videosunda " KURANI KERIM " demiyor . Kitaplarin diyor birde COGUL ANLAMINDA diyor ! hangi kitaplardan bahs ediyor ? MASONLARIN DAGITDIGI kitaplardan Türkiye Cumhuriyet Halkini uyariyor . Sonra Mason Localarini Kapatiyor , Masonlari sürgün ediyor . ondan SONRA ATATÜRKÜ öldürüyorlar zaten .  IFTIRA ATMAYIN !
  IFTIRALARINIZI KESIN !
  DOGRU OLUN DESTEGINIZ ARTSIN ! yoksa yakinda gercekten BASINIZA YAHUDILER CIKACAK ! manevra yapip milleti yalanlarla yanlis yönlere yönlendirmeyin , ZATEN MASONLAR simdi yönetiyor devleti , sizin desteklediginiz ADAMLAR MASON ! bu bir iftira degildir dogrudur . ona buna MASON diyip cahilleri kucaginiza almayi iyi beceriyorsunuz , zaten MANEVRACISINIZ !

  1- ATATÜRKÜ ermeniler sevmez , masonlar sevmez , rumlar sevmez
  hatda elimdeki günlük kitaplarini yayinlicam dedem katipti elimde onun bissürü günlük kitaplari var aralarinda telgraflar bile var . ATATÜRKÜN ne oldugunu herkes ögrenince siz bile utanicaksiniz . OSMANLIDA gizli bir GÖZDÜ o ! Osmanli süpheliydi , ATATÜRKE dediki biz eger pusuya düsecek olursak bilki bunun arkasinda " VAHDETTIN, HALIFELER, IMAMLAR " var dedi , Bu Millet sana emanet dedi . Neden TEK ATATÜRK bu olayda OSMANLININ gözüydü zaten tek ATATÜRKE masraf yapiyorlardi , ATATÜRKÜ fransaya gönderdiler , tek fransa degil , baska yerlerede gitdi tabiki kendi cebindeki parayla degil , OSMANLI onu gönderiyordu cünkü ATATÜRK özel bir kisilikti OSMANLIDA . perde arkasinda emir bekleyen , Hainlerin OYUNUNU BOZAN bir kisiydi !
  Siz ATATÜRKE karsi durmanizla , OSMANLI düsmani oldugunuzu ortaya koymussunuz !

 • Bir Vatandaş / 10 Ekim 2012 04:24

  Zaten halk böyle kişilere inanmıyor ama maalesef insanlar cahil kalınca beyni yıkanıyor.
 • ATATÜRKİYE / 8 Eylül 2012 16:33

  ....

  Atatürk,başka ülkelere kapitalasyonlar vermiş hakları ve bağımsızlığı elinden alınmış bir ülke alarak bu durumlara getirdi siz diyosunuzki hayır böyle birşey yok neden o zaman bu durumlara düşerek ülkelerin arasında pay yapıldığı bil toprak oldu mirasmı kaldı onlara ayrıca dış nihraplara iş yapan vatan hayinleri çoğaldı saygınlığı sıfara düştü bu saatten sonra haklı veya haksız yoktur tam bağımsızlık vardır Atatürk te yapılması gerekeni diğer komutanlar ve bütün vatan severler ile beraber yaptı.Ezanı dindirmedi bayrağımızı indirtmedi başka insan ne isteyebilir ki.
 • Hakan Ersayın / 25 Ağustos 2012 22:04

  bu kadir mısırlı oğluna diyeceğim tek şey : herseye rağmen Atatürkün bir milli mücadele harekatı başlatmıs olması ve bizim vatanımızı yabancı isgalinden kurtarmış olması herşeye bedeldir.ama o ımısırlunun yakınlarına Yunan tacizi olsa ne yapardı acaba?
 • selim / 4 Temmuz 2012 20:57

  tarih

  verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.
 • yilmaz caglar / 17 Nisan 2012 19:41

  kim ne derse desin kadir misiroglu büyük bir fikir adamidir.
 • bekir / 18 Mart 2012 23:58

  teşekkürler

  teşekkür ederiz çok güzel....
 • vurgun.Mustafa / 25 Aralık 2011 16:02

  katilmak

  Hocam cok dogru söylüyorsunuz. Bunlar halan Cumhuriyeti-Özgürlügü kabullenemiyorlar cünkü Sarlatanlik sömürgesine Atatürk sona erdirdigi icinde ona Düsman oluyorlar! Bilgilendirdiginiz icin size minnettariz!
 • ümit otakli / 30 Temmuz 2011 18:32

  tarih hep durur

  Kadir bey benim Ana tarafimdan ,hemserim olur.
  Ana tarafimin .Öyleden sonra hic, bir ise yaramadigini biliyordum.Bu kadar olduda tahmin detmemistim.
  Allah selamet versin.
 • aliemresucu / 22 Temmuz 2011 16:49

  aa

  sevmek ya da sevmemek olmamalı sorun. zaten insanlığı üzerinden değil, yazdıkları üzerinden eleştirilmiş. gayette medenice. normal karşılanmalı bence
 • Cihanın Ruhu / 20 Nisan 2011 17:12

  Zavallı kadir bey amca ..

  kadir amca tarihçi değildir öncelikle ...amatör bir tarihçidir diyebiliriz ...Aslında TARİH TARİHÇİLERE BIRAKILMAMALI ..Köylüsü, şehirlisi, çobanı ,doktoru, mühendisi herkes bir şekilde TARİHLE İLGİLENMELİ OKUMALI..Ama maalesef öyle bir şey olmadığı için ülkemizde TARİH kadir bey amca gibi ALTERNATİF TARİHÇİLERİN ELİNE DÜŞMÜŞ DURUMDA ..Şimdi bu kadir mısıroğlu herkesin bildiği üzere Cumhuriyet ve Atatürk düşmanı biridir .Atatürk'ün babasına kadar bile herşeyi bildiğini sanır ve Cumhuriyet düşmanı televizyonlarda bunları anlatır..Eee tabi ülkemizdeki tek Atatürk ve Cumhuriyet düşmanının o olmadığını bunların sayılarının oldukça fazla olduğunu söylemeye gerek yok .İşte bu yobaz kitle için kadir mısıroğlu bir TARİHÇİDİR ama aslında O TARİHÇİ DEĞİL ALTERNATİF TARİHÇİDİR ...Nasıl ki ALTERNATİF TIP diye birşey varsa kadir amcada ALTERNATİF TARİH yazarlığının ÜLKEMİZDEKİ en bilinen örneklerindendir...Müzeliktir !!
 • efsun ertan / 12 Nisan 2011 00:55

  mısırlıoğlu gitsinde şovmenlik yapsın

  mısırlıoğlu gibi din üzerinden siyaset yapanlar inanç sömürücüleri diğer adıyla kalabalıklara konuşup bol alkış aldıkça enaniyet duyguları kabaranlar sadece zavallı diyebiliyorum..bir konuşmasında şöyle diyordu tayyipteki ecdadın ruhudur :)) gülmekten kendimi alamadım !!! mısırlı oğlu gibi din sömürücüleri sadece yalakalıktan beslenir....askere küfreden orduya dil uzatan adam alim olsa kaç yazar .. bunun gibiler benim düşünceme göre sadece batıkaynaklı piyasa sürümleri görevleri milletin değerlerini parçalamak... osmanlı yok artık yapılacak geleceğe bakmak her devletin sonu vardır insnalar gibi doğar gelişir ve yok olur yenileri kurulur buna sanırım kafası basmıyor hala yerinde sayanlardan...eldekinin kıymetini bilmezseniz eldekinden de olursunuz..
 • hasan kazan / 28 Mart 2011 23:13

  de get

  bu adam ne ya .. belgeymiş ,ne belgesi ya yok biri bana belgeyi getiridi tam alacaktım belgeyi adam ölmüş bilmem ne diodu bi programında ya yürü git..osmanlıyı savunuyor . tabiiki bizde severiz osmanlıyı soysuzmuyuz biz . ama osmanlının son dönemleri dünyanın gerisinde kalmıştı ve değişmeliydi değişime ayak uyduramazsanız batarsınız..kadir bunu anlayamamış.. hala osmanlı olsun falan filan.. keşke atatürk bıraksaydıda....
 • tufan çelik / 6 Mart 2011 01:34

  selahaddin eyyubi

  geçenlerde TVNET te Selahaddin Eyyubiye de verip veriştiriyordu.Allah akıl fikir versin.
 • erman kalfa / 3 Şubat 2011 02:26

  hasta

  kadir mısırlı denen şahsiyeti iyi araştırmak lazım.atatürkle ilgili kuyruk acıları neydi acaba.atatürk nefreti ile büyütülmüştür.okuldada evden aldığı bu kinle ataya saldırdığı için aldığı cezalar kendisine çok koymuş.ve bu durum iyice ata nefretini perçinlemiş malesef.kendisinde takıntı oluşmuş.ve yazıkki halen o okulda yediği cezaların acısını çıkarmak ve egosunu tatmin etmek için hayatını atatürkün hatalarını ortaya çıkarmakla ve hatta olmadık iftiralar üretmekle heba etmiş.kendisinin ruh halinin iyi olmadığı çok belli.eminim rüyalarındada atatürkle kavga ediyordur.acil psikiyatriye gözüksün.
 • ismail tolan / 29 Aralık 2010 14:22

  __

  Kadir Mısıroğlu büyük bir tarihçi kim ne derse desin
 • umt ozer / 5 Aralık 2010 17:22

  sinan meydan

  sinan meydanın cumhuriyet tarihi yalanları kitabını okumanızı tavsiye ederim mısırlıoğlunun iddialarını belgelerle bertaraf ediyor.
 • kadir mısıroğlu / 17 Kasım 2010 22:46

  kadir mısıroğluna tam desdek

  kadir mısıroğlunu hep takip ederim bilgisine güvenen karşısına cıksın konuşsun hep belgeli konuşmaya dikkat eder
 • tarik / 8 Kasım 2010 20:50

  hata ediyorsunuz muharrem bey

  kadir beyi takip ederim ezber bozan bir sahsiyettir.hem de belgesiz konusmaz izledigim kadarıyla.canlı yayına katılıp itiraz edebilirsiniz
 • coşkun güler / 16 Temmuz 2010 22:09

  zavallı degil gafil

  sayın muharrem bey kardeşim ellerine agzına sağlik bu tür gafiller insanı türklükten ve dininden vatan ve bayrak sevgisinden uzaklaştırır bu zat bir tv programında osmanlının yıklmasını n ve osmanlının türklerin baş düşmanı ingilizleri din özgürlügğünü savundukları için övüp sevev bir zattır bu ülkede iyiki varsınız ben makedonya müslüman türkü olarak atasıyla ulusuyla cumhuriyetiyle düşman gören gafiller vardır bü ülkenin siz
 • mert / 12 Temmuz 2010 00:40

  BİR SORU

  İşgal yıllarında Kurtuluş Savaşı veren Mustafa Kemal hakkında ingilizlerin baskısı ile yakalanıp idam edilmesi karararı verilmedimi. İşgalcilere karşı çıkanlar hakkında bunlar dinsizdir. Biz İngilizlerle bir olmalıyız, Kitap ehliyle bir olup mutlak küfre karşı mücadele etmeliyiz. İngiliz büyük güç onlarla savaşıp helak olmamalıyız denmedi mi?
  şimdi dedikleri ve yazdıklarını doğru sayarsak, Türkiyenin Bir Avrupa hayranı değil Rus hayranı olması gerekmez miydi? İngilize Karşı Muhabbet Besleyen atatürk değil O yıllarda Kurtuluş Savaşına Karşı çıkanlar değil miydi?
  Şimdi çıkıp Bağımsız Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu hakkında olmadık sözler. O kadar samimi iseler Kıbrısın, Yabacılara satılan milettin madenlerinin hesabını sorsunlar. O kaddar samimi iseler , Yahudiye satılacakken son dakikada kalan sınırımızın hesabıni sorsun. Daha önemlisi bu gün Atatürk'ü eleştirmek için ondan bir fazla bir şey yapmanız gerek, yani Allah göstermesin bir kurtuluş savaşıda onların kazanması gerek değilmidir.
  BİZLERİ AYDINLATTIĞINIZ İÇİN TEŞEKÜRLER SAYIN BAYRAKTAR.
 • m.mehmetkahtalı / 11 Temmuz 2010 13:14

  işinize gelmiyor değil mi

  benim yorumlarım hoşunuza gitmiyor anlaşılan bu kaç oldu yanınlamıyorsunuz
 • enes bahadıroğlu / 7 Temmuz 2010 20:46

  kadir mısıroğlu

  muharrem abi gönlümüzden geçen ikinizin aynı programda karşı karşıya gelmesi ve bu fikirlerinizi tv den takip etmemiz inşallah o büyük günü görürüz gerçekten muhteşem bir bilgi patlaması yaşanacağına kanaatim tam
Bu yazarın diğer yazıları


MUHARREM BAYRAKTAR’IN ÇEŞİTLİ YAYIN EVLERİNDEN ÇIKAN KİTAPLARI.

Anket

TÜRKİYE'NİN İSRAİL'E KARŞI TAVRINI GERÇEKÇİ BULUYOR MUSUNUZ?
 • EVET
 • HAYIR

En Çok Okunanlar