0.00
0.00
0.00

FATİH'İN KARDEŞ KATLİ FETVASI SAHTE

FATİH'İN KARDEŞ KATLİ FETVASI SAHTE

Fatih Sultan Mehmet'in kardeş katline izin veren kanununun sahte olduğu iddia edildi. Tarihçi Cezmi Yurtsever'den olay yaratacak bir araştırma:


17 Haziran 2011 12:38
font boyutu küçülsün büyüsün


 

Fatih  Sultan Mehmet'in kardeş katline izin veren kanununun sahte olduğu iddia edildi.
Tarihçi Cezmi Yurtsever'den olay yaratacak bir araştırma:

 

Fatih Sultan Mehmet'in hazırlmattığı ileri sürülen "Kardeş katletme" kanunu fatihin7in ölümünden 143 yıl sonra kopyalandı.
-Belgenin aslının Osmanlı Arşivinde bulunduğu iddia ediliyor ama bugüne kradar bahsi geçen kanun defterinin asıl örneği Osmanlı Arşivindeki 200 milyon belge arasında çıkmadı.
-Fatih'i ağır şekilde suçlamak için hazırlanan Osmanlı Devlet kanunları defteri sahtedir.

Fatih Sultan Mehmet ile ilgili olarak “Kardeş katledilmesi” emrini verdiğinin yazılı olduğu bir çeşit Osmanlı’nın Devlet Anayasası sayılan Kanunname-i Ali Osman belgesi üzerinde araştırmalar yaptım.   Tarih kitaplarında Fatih’in kardeş katli maddesinin yer almasına kaynak gösterilen  kanun defteri 1614 yılında Devlet katipler başı Bosnalı Hüseyin Bedayi Efendi tarafından  Osmanlı Devlet Arşivinde bulunan asıl örnekten kopyalanmış.  Adı geçen Kanunname-i Ali Osman defterinin kopyalanan  örneğinin o dönem Osmanlı’nın sürekli savaştığı Avusturya istihbaratı tarafından kaçırılarak Viyana’ya götürüldüğü bilgilerine ulaştım.

FATİH’İN KARDEŞ KATLEDİLMESİ SÖZLERİ NASIL YAZILDI

Fatih Sultan Mehmet’in yazdırdığı iddia edilen Kanunname-i Ali Osman üç bölümden meydana gelmiyor ve tamamı 13 sayfalık bir defter.  Kanun defterinin inandırıcı olması için baş kısmına da “ Bu kanunname atam ve dedem kanunudur ve benim dahi kanunumdur. Soyumdan gelenler nesilden nesile  uygulayalar” sözleri yazılmış.
Osmanlı Devlet kanununun ikinci bölümünde padişahların kardeşini öldürmesi kararı “  evladımdan  her kimseye  saltanat müyesser ola (devletin başına geçerse)  karındaşların (kardeşlerini) nizamı alem için (devletin yaşaması için)  katl etmek (öldürmek) münasibdir. Ekser ulema dahi tecviz etmiştir (uygun görmüştür), Onunla amil olalar (uygulayalar)” olarak  yazılmış.

FATİH’İN KARDEŞ KATLİ YAZILI OSMANLI KANUNNAMESİNİN SAHTELİĞİ NASIL ORTAYA ÇIKARILDI

   Fatih Sultan Mehmet’in kardeş katlini emr eden sözlerinin yazılı olduğu Osmanlı Devlet Kanunname belgesini yazanlar defterin asıl örneğinin Osmanlı Arşivinde bulunduğunu söylüyorlar. Hüseyin Bedayi Efendi’de Devlet Arşivinden kopyaladığını söylüyor.  Kopyalanmış örneğinin Avusturya’da bulunduğu defterin baş kısmında Osmanlı Devlet yönetiminde söz sahibi olan  Divanı Hümayun’da görev alanlar sıralamasında Başvezir’den sonra Şeyhulislam gösterilmiş. Bu bilgiler yanlış.  Osmanlı Bakanlar Kurulunda Şeyhulislamlar görev almazdı. Hükümetin aldığı kararların dine uygunluğu hakkında görüş bildirirdi.  Fatih’e ait gösterilen  Osmanlı Devlet Anayasası defterinin asıl örneği Osmanlı Arşivindeki 200  milyon  belge içerisinde yer almıyor.  Ayrıca Fatih’in ölümünden 143 yıl sonra kopyası yayınlanan defterde yazılı olan “kardeş katli” ile ilgili maddeyi dayanak gösteren hiçbir padişah karar belgesi de yok. Özellikle Osmanlı Arşivinde bulunan Mühimme Defterlerindeki binlerce ferman kayıtlarında da yer almıyor. Gerçekte fatih’in yazdırmadığı bir Osmanlı Devlet Kanunu defteri kendisinden sonra düzmece olarak hazırlandı. Ve sahte kanun defteri Avusturya İstihbarat Arşivinde Osmanlıyı ve Fatih’i suçlamak için propoganda aracı olarak kullanıldı.  Fatih adına yazılan sahte Kanunname-i Ali Osman Defterinin   çevirisini, bilimsel eleştiri dosyasını http://cezmyurtsever-osmanldevleti.blogspot.com/ internet sitesinden yayınlayarak dünyayı bilgilendiriyorum.  Bu bilgiler ışığında  Osmanlı ve dünya tarihi yeniden yazılmalıdır. Çünkü Fatih Sultan Mehmet’e 500 yıldan beri atılan bir iftira söz konusudur.
Cezmi Yurtsver
Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (4)
 • Osmanlıyız. / 26 Aralık 2011 22:30

  sözüm ruhi karaya sen oramıydın neye dayanarak konusyorsun hangi kitaba kimin sözüne bakıp konusyorsun
  tarihimizi malesef bilmiyoruz sende bilmiyorsan iftira atma
  kulaktan dogma iş yapıyosun
 • Ruhi Kara / 25 Eylül 2011 12:30

  Kardeş Katli

  Varsayalım ki iftira Lakin 100 ü aşkın insan ve bunların çoğu çocuk katledildi Bunların hepsi belgesizmiydi? Yalan arşivmi bunlarda Bırakalım böyle bir fetva ya da kanunu Olsun ya da olmasın mühim olan katliamı yapanlardır
 • tahir / 29 Haziran 2011 13:10

  olacağı bu

  tarih emperyalizmin kullandığı bir bilim olmaktan çıkmadıkça tarihimizde ne yalanlar ve iftiralar olduğunu öğrenemeyiz.
 • Kemal Arhan / 17 Haziran 2011 14:17

  Çok ilginç ve saçma!!!

  Sn Muharrem Bayraktar bir programında ilahiyatcı profesoru konuk etmişti.Konu Osmanlıda vakıflar idi.
  İlahiyatcı hoca çok hoş bir şekilde anlatmış,o dönemin sanki asrı saadet çağı kadar hoş ve latif olduğunu ,Osmanlı nın merhametini,Fatihin bilime ve insana verdiği değeri anlatmıştı.Göçmen kuşların ihtiyaçları için bile vakıf kuran Osmanlı nasıl olurda kardes katili olurdu?Sn Bayraktar program kapanırken -Hocam hade taht kavgası,devletin geleceği ile şehzadelerin öldürülmesi ne isede,kundakdaki hatta anne karnındaki şehzdelerin öldrülmesine anlam veremiyorum demişti.
  Buna hocamızda doyurucu cevap veremedi.Ve şahsen bunu bende anlayamıyorum.Göçmen kuşu düşünen Osmanlı ,kendi yegenlerini bebe iken nasıl öldürür?

MUHARREM BAYRAKTAR’IN ÇEŞİTLİ YAYIN EVLERİNDEN ÇIKAN KİTAPLARI.

Anket

TÜRKİYE'NİN İSRAİL'E KARŞI TAVRINI GERÇEKÇİ BULUYOR MUSUNUZ?
 • EVET
 • HAYIR

En Çok Okunanlar